Remans Dooz 14000 Ürün Görseli

Bir hormon erkeklerin cinsel isteklerini nasıl artırabilir?

Cinsel işlev bozukluğu fiziksel veya psikolojik sorunların bir sonucu olarak düşük cinsel doyum olarak tanımlanmaktadır .

Erkeklerde cinsel işlev bozukluğunun yaygın biçimleri arasında  erektil disfonksiyon, erken boşalma ve azaltılmış cinsel istek vardır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 30 milyon erkekte erektil disfonksiyon yaşandığı tahmin edilmektedir ve tahminler , ABD’de yaklaşık 3 kişiden 1inin yaşamlarının bir noktasında erken boşalma yaşadığını öne sürmektedir  .

Birçok erkek için, endişe cinsel işlev bozukluğunun tetikleyicisi olabilir . Bazı erkekler cinsel işlevleri olumsuz etkileyebilecek erektil tepki ve bakımdan endişelenir; diğerleri beden imajından endişelenebilir veya iş, para veya sağlık sorunları nedeniyle psikolojik stres yaşıyor olabilirler.

Yeni çalışma, beyindeki belirli bir bölgede kisspeptin hormonunun artan etkinliğinin erkeklerde kaygıları azaltma ve cinsel davranışı geliştirme potansiyeline sahip olduğunu ileri sürüyor .

İngiltere’nin King’s College London adresli ortak yazar Dr. Daniel Adekunbi ve meslektaşları, bugün İngiltere’de bulunan Harrogate’de düzenlenen Endokrinoloji Derneği Yıllık Konferansı’nda bulgularını sunacak.

Kaygı erkeklerde cinsel işlev bozukluğunun itici bir gücü olabilir. Yeni bir araştırma, kisspeptin adı verilen bir hormon formunda, her ikisinde de etkili bir tedavi olabileceğini ortaya koyuyor.

Bulgularına ulaşmak için, araştırmacılar, erkek farelerin MePD’sindeki kisspeptin yanıt veren nöronları manipüle ettiler.

Ekip kemirgenlerdeki bu nöronları aktive etmek veya etkisiz hale getirmek için bir dizi ilaç kullandı ve bunlara tepki olarak anksiyete ve sosyal ve cinsel davranışlar izlendi.

Kisspeptin , beyindeki hipotalamus bölümü tarafından üretilen bir hormondur.

Hershey’nin çikolata “Kisses” ten adlandırılan – hormonun ilk geni olan Hershey, PA’da, ürünün üretildiği bir araştırma ekibi tarafından keşfedilen ilk gen nedeniyle – kisspeptin ergenlikte ve doğurganlıkta önemli rolleri ile bilinir .

Hormon, hipotalamusun alt kısmına bağlı olan hipofiz içindeki reseptörlerle etkileşime girer. Bu, testosteron ve östradiol cinsiyet hormonlarının üretimini destekleyen bir sinyalizasyon kaskadına neden olur.

Dr. Adekunbi ve ekibin önceki araştırması , kisspeptin’e yanıt veren sinir hücrelerinin veya nöronların, duygusal işlemede rol oynayan bir beyin bölgesi olan amigdala’da da mevcut olduğunu ortaya koydu.

Özellikle, ekip amigdala posterodorsal medial alanında (MePD) bu nöronları tespit etti. Bu, cinsel davranış da dahil olmak üzere davranışı değiştirebilen kimyasal maddeler olan feromonlara verilen yanıtla güçlü bir bağlantıya sahip olan bir alandır.

Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak Dr. Adekunbi ve arkadaşları, MePD’de artan kisspeptin aktivitesinin kaygı ve cinsel davranışları etkileyip etkileyemeyeceğini araştırdı.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )